Petzl

Paul PetzlNa počátku byly jeskyně ...

Rodinná firma byl původně můj otec, Ferdinand Petzl, a jeho vášeň pro speleologii. Byl jedním z vedoucích odborníků své generace, celý svůj život strávil experimentováním s novými technikami vertikálních výstupů a vynalezl vybavení, které radikálně změnilo Status Quo. Firma Petzl, která následovně vznikla, rychle aplikovala tyto pomůcky pro podzemní aktivity do ostatních vertikálních činností: nejprve do hor-horolezectví a alpinismus, a potom do pracovního sektoru-práce a záchrana ve výškách. Petzl je znám jako vedoucí inovátor ve vertikálním světě a již od 70. let je spojen se všemi nejdůležitějšími podzemními, alpskými a himálajskými dobrodružstvími. I když jsme v úzkém kontaktu s nadšenci i profesionály outdoorových sportů, zůstáváme věrni naší filosofii a hodnotám: nasloucháme a ceníme si našich zákazníků, máme inovační a praktický přístup a požadujeme nejvyšší kvalitu.

Paul Petzl, zakladatel, prezident společnosti

Petzl - dokumentární film představující celou společnost.
Po třicet let zůstává poslání firmy Petzl neměnné: Nabízet lidem praktická řešení, která maximalizují jejich bezpečnost a pohyblivost ve vertikálním světě. Podívejte se na značku Petzl z jiného úhlu (11 min.).  

Historie firmy Petzl

F.PetzlTy nejstarší počátky známé francouzské firmy začínají ve 30. letech minulého století a jsou spojeny s osobou Fernanda Petzla, vášnivého speleologa. Byl původem Rumun a žil v Grenoblu. Ve svých 17 letech objevil Fernand vášeň pro speleologii. V roce 1936 se setkal s Pierem Chevalierem a společně se pustili do objevování nových jeskynních systémů ve Francii. Díky jejich představivosti a tvořivosti hned od počátku začali s vylepšováním pomůcek a vymýšlením nových technik pro speleologii. V tehdejší době se používaly žebříky a konopná lana. Tito dva přátelé nejprve začali plést a používat provazové žebříky a později také polyamidová lana. V roce 1943 Piere Chevalier navrhl a otestoval první nylonové lano jako náhražku speleologických žebříků. Oba dva se postupně stali uznávanými odborníky na speleologii. Zasloužili se o objevení komplexu Gouff re Berger v masívu Vercors (první 1 000m sestup) a spoustu dalších rekordních sestupů a pobytů pod zemí. Aktivně se podíleli na založení asociací a organizací, které dohlíží na speleologickou a záchranářskou činnost. Nejprve vymýšleBasicli a vyráběli pomůcky pouze pro sebe, později pro své přátele. Vždycky, když se objevili s něčím novým, kamarádi říkali: „Ukaž co to je. To je skvělý nápad, já to chci taky.“ Doma měl Fernand malou dílnu, kde měl dva soustruhy, frézku a stolní vrtačku. Tady započala éra slavných produktů. V roce 1968 Fernand Petzl vymyslel a sestrojil první blokant (BASIC) a slaňovací brzdu (SIMPLE). Pod jménem „Fernand Petzl“ se tyto vynálezy začaly prodávat a znamenaly revoluční změnu ve speleologii a navždy  nahradily používání žebříků. Fernand si uvědomoval, že doba jde neustále kupředu a pokrok nelze zastavit. Věděl, že jeho syn Paul je nejen zručný po něm, ale také chytrý. Proto ho poslal na studie a řekl mu, aby vybudoval velkou známou firmu. Paul jeho výzvu přijal a řekl, že své sliby vždy dodrží. Po studiích začal Paul Petzl pracovat na budování firmy. Protože tátovy vynálezy v oblasti lanových technik byly praktické a výjimečné, daly se snadno a rychle aplikovat i do horolezectví a alpinismu.

  • V roce 1973 Paula napadlo, proč vlastně neexistuje nějaká svítilna, která by se dala připevnit na hlavu a alpinistům vyrážejícím na alpské výstupy časně ráno, by se tak uvolnily ruce pro lezení. Tak se zrodil nápad první čelovky na světě. Svítilna na čele a pouzdro na baterie na temeni, spojené kabelem. Protože v té době neexistovaly elastické pásky jako dnes, zašla Paulova žena do galanterie a koupila gumu na podvazkové pásy. Firma se začala rozrůstat a v roce 1975 Paul Petzl koupil pozemky v krásném údolí asi 30km od Grenoblu, ve vesničce Crolles. Na těchto loukách vzniklo sídlo firmy PETZL. Nejprve pouze malá fabrika a budova s kanceláPrvni celovka Petzlřemi. Louky, které tehdy byly kolem firmy, jsou nyní zastavěné průmyslovými objekty. Jsou zde různá skladiště a velká továrna na výrobu elektronických komponent a počítačových čipů. I firma Petzl se rozrostla.
  • V roce 1975 firma začala vyrábět první horolezecké úvazky značky PETZL a v osmdesátých letech začíná expandovat ze speleologie do všech ostatních vertikálních sportů.
  • V roce 1986 je založeno oddělení výzkumu a vývoje a staví se první laboratoř s testovací věží pro pádové zkoušky.
  • V roce 1990 následuje vývoj a výroba speciálních produktů pro práce ve výškách a záchranáře. Dále přichází na světlo světa nové a nové výrobky.
  • V roce 1991 revoluční samoblokovací brzda GRIGRI, v roce 2000 první použití LED diod v čelovkách – TIKKA, ve stejném roce také dochází ke spojení slavné značky Charlet Moser a PETZL. Následuje první zbraň do ledu bez poutek a s ergonomickou rukojetí – QUARK ERGO, v roce 2004 první pohyblivý zachycovač pádu pro práce ve výškách ASAP.
  • V roce 2006 zakládá firma PETZL nadaci, která financuje projekty na záchranu lezeckých oblastí, ochranu přírody a rozvoj bezpečnosti ve vertikálních aktivitách.
  • V roce 2008 se uskutečňuje otevření vzdělávací instituce Petzl V-axess, což je školící centrum pro studium a zkoušení nových technik a postupů ve vertikálním světě, jak pro sport, tak pro pracovní sféru.

V současnLaboratoř Petzlosti má firma Petzl továrnu na výrobu čelových svítilen, blokantů, karabin a ostatních kovových výrobků přímo v Crolles, kde je také hlavní sídlo managementu. Poblíž je menší továrna Charlet na výrobu cepínů a stoupacích želez. V těchto továrnách zaměstnává zhruba 300 lidí. Při návštěvě výroby vás překvapí čistota provozů a organizace práce. Máte pocit, že jste v provozu na výrobu počítačových čipů. Firma Petzl si klade vysoké nároky na kvalitu dodávaných materiálů a na produkci samotnou. V každé fázi výroby je vše neustále kontrolováno. Největší devizou značky PETZL je vysoká kvalita používaných materiálů, kvalita výroby, jedinečný vzhled výrobků a jejich funkčnost, jednoduchost, praktičnost a pohodlnost. Než je uVaxessrčitý produkt zaveden do výroby, od jeho návrhu, výroby prototypů, testování v laboratoři i terénu, certifikaci, atd. uplyne přibližně jeden až dva roky. Firma PETZL je známá svojí neustálou inovací a vymýšlením nových výrobků a technik, které usnadní pohyb ve vertikálním světě. To ji řadí mezi vedoucí značky na světě a zároveň přináší mnoho starostí s ochranou svého bohatství. Na světě je spousta firem, které si nelámou hlavu s vymýšlením něčeho nového, se složitým testováním, vývojem a certifikacemi. Jednoduše napodobí, nebo okopírují to, co již někdo vyzkoušel, nejlépe vedoucí značku na trhu, a ušetří na materiálech a výrobě, takže mohou nabídnout poloviční ceny. Nikdo ale nemůže napodobit skutečné pohodlí originálního designu, kvalitu materiálů a výroby. To nejcennější, co však firma PETZL má, je největší tým pracovníků, skládající se ze zaměstnanců firmy a zástupců PETZL ze zemí celého světa. Všichni zástupci se navzájem znají ze společných školení, meetingů a veletrhů a tvoří jeden velký tým lidí nadšených vertikálním světem a společnou vášní pro značku PETZL.